Aktualności - Parafia Matki Bożej Różańcowej w Moszczenicy Śląskiej

Przejdź do treści

BETLEJEMSKIE ŚWIATŁO POKOJU

Parafia Matki Bożej Różańcowej w Moszczenicy Śląskiej
Opublikowane według ks. Tomasz Maciąg · 19 Grudzień 2021
  Historia zaczyna się w Betlejem, mieście położonym w Autonomii Palestyńskiej, które przez lata było w centrum napięć politycznych, konfliktów zbrojnych oraz ataków terrorystycznych. Właśnie tam ponad dwa tysiące lat temu narodził się Jezus Chrystus.
W Grocie Narodzenia Pańskiego w Betlejem płonie wieczny ogień. To właśnie od niego co roku odpala się jedną malutką świeczkę, której płomień niesiony przez skautów w wielkiej sztafecie przez kraje i kontynenty obiega świat.
  Sam moment odpalania Światła w Betlejem jest wyjątkowy. Dla tej idei ludzie potrafią na chwilę się zatrzymać, powstrzymać złość i gniew. W ponad 30-letniej historii Betlejemskiego Światła Pokoju, w zmieniających się warunkach politycznych, nigdy nie zdarzyło się by Światło nie wyruszyło z Betlejem w swoją drogę. To czyni ze Światła znak pokoju, poświadczenie wzajemnego zrozumienia i symbol pojednania między narodami.
  Takim darem skauci z całej Europy, a wśród nich harcerki i harcerze ZHP pragną podzielić się ze wszystkimi. Niosąc lampiony ze Światłem do parafii, szkół, szpitali, urzędów i domów, dzielą się radosną nowiną i krzewią największe uniwersalne wartości braterstwa i pokoju.
 Betlejemskie Światło Pokoju w tym roku zostało przekazane do Polski przez słowackich skautów na Łysej Polanie w Zakopanem. Do naszego kościoła przekazali je harcerze ze Szkoły Podstawowej nr 16 w Moszczenicy Śląskiej ubiegłego piątku, 17 grudnia.
  W dobie panującego niepokoju Betlejemskie Światło Pokoju ma swoje przesłanie - powinno stać się iskrą, któa zapala się w naszych sercach. "Światło Nadziei" - to hasło tego roku. Światło jest motywacją i siłą do pokonywania trudności.


Parafia Rzymskokatolicka Matki Bożej Różańcowej
ul. Kościelna 3
44-338 Jastrzębie-Zdrój, Moszczenica Śl.
tel. (32) 47 36 187
e-mail: par.moszczenica.sl@katowice.opoka.org.pl
KONTO: 35 1560 1094 0000 9050 0005 1677
Delegat ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży
Ks. Łukasz Płaszewski
Kuria Metropolitalna
ul. Jordana 39 (wejście od ul. Wita Stwosza 16, poziom -1)
40-043 Katowice
kom.: +48 519 318 959
e-mail: delegat.dm@katowicka.pl
Wróć do spisu treści